Sicil affı Resmi Gazete’de! 2017 sicil affından kimler yararlanacak?

Sicil affı, Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından resmen başlamış oldu. İşletme sahipleri ve bireysel kullanıcıların borçları nedeniyle banka işlemlerini gerçekleştirememelerinin bir çözümü olan sicil affı, milyonlarca vatandaşın kara listeden çıkmasına olanak sağlayacak. Peki, bu haktan faydalanmak isteyenlerin merakla araştırdığı sicil affından nasıl yararlanılacak? İşte, detaylar

Adını kara listeden çıkarmak isteyenlerin beklediği haber dün geldi, geçtiğimiz haftada TBMM’nin onayından geçen sicil affı düzenlemesi Resmi Gazete de yayımlandı. Sicil affıyla Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine bildirilen kişiler ve kredi müşterileri, söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayabilecek.

Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların bu kapsamda mevcut kredileri yeniden yapılandırması veya yeni kredi kullandırılması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmayacak.

1.5 MİLYON ESNAF YARARLANACAK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, düzenlemeyle işletme sahiplerinin beyaz bir sayfa açarak, yeni kredi imkanı bulacaklarını, bu ivmeyle yeni iş yeri açabileceklerini söylemişti. Tüfenkci, “Sicil affından yaklaşık 1 milyon 500 ile 1 milyon 600 bin arasında esnafımızın yararlanacağını düşünüyoruz” demişti.

SİCCİL AFFIYLA İLGİLİ BAĞLANTILI DETAYLAR

Beş yıl kredi çekemiyor

Bankalara olan borçlarınızı 90 gün boyunca ödemediğinizde banka borcunu tahsil etmek için yasal yollara başvuruyor. Banka görevlendirdiği avukatlar ile bu işlemi gerçekleştiriyor. Bu sürecin başlaması kara listeye girdiğiniz anlamına geliyor. Kara listeye girdiğinizde ise en az 5 yıl boyunca bankalardan herhangi bir şekilde kredi, kredi kartı alamıyor veya kredili mevduat hesabı başvurusunda bulunamıyorsunuz.

Borcunu ödeyenlerin kredi notu artacak

Kara listeden çıkıp kredi kullananlar, bankaya olan borcunu düzenli ve yasal süresinde öderse kredi notu yükselecek. Böylece dilediği zaman bankalardan zorlanmadan kredi çekebilecek.

Leave a Comment